Prof. Dr. Pintér Sándor nekrológ

A legkisebbek, legvédtelenebbek mentése, gyógyítása, pártfogása olyan nemes küldetés, amely egyben egy életen át tartó szolgálat is annak, aki erre teszi fel az életét. A magyarországi koraszülött mentés egyik legjelentősebb alakjától, Prof. Dr. Pintér Sándortól 2022. december 21-én búcsúzott Szegeden szerető családja, barátai, kollégái és hálás szülők, mentett újszülöttek, volt koraszülöttek.

Pintér Sándor 1934. május 29-én született Debrecenben. Általános és középiskolai tanulmányait Karcagon végezte, a Debreceni Orvostudományi Egyetemen orvosdoktori diplomát szerzett 1958-ban. Hallgató korában a szülészet érdekelte legjobban és a Debreceni Megyei Kórház szülészetére bejárhatott. Az ott szerzett ismereteknek nagy előnyét látta a későbbi pályafutása során.

Édesapját 1956 őszén elveszítette és özvegyen maradt Édesanyját támogatva orvosi munkáját Karcagon a Városi Kórház Gyermekosztályán kezdte, majd 1960-tól a Szolnoki Megyei Kórházban folytatta. A Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíj programjával 1967-től a Szegedi Orvostudományi Egyetem Gyermekklinikáján tudományos munkája kezdődött, egy része Oxfordban és Prágában folytatódott majd 1974-ben a kandidátusi értekezését megvédte.

1975-ben a Szolnoki Kórház visszahívta a Csecsemő- és Gyermekosztály vezetésére. Az irányítása alatti majd 17 évben felépült az ország első gyermek intenzív önálló osztálya. Tíz szakterület ambulanciájának megszervezésével és 220 ággyal az Alföld egyik legjelentősebb, modern, jól felszerelt központja lett, ahol országosan elismert, speciális szakképesítéssel rendelkező gyermekgyógyászok dolgoztak.

1991-től már a szegedi a Gyermekklinika vezetésével bízták meg, 1999-ig töltötte be a tanszékvezetői posztot. Kiemelkedő tudományos munka mellett a klinika teljes épületének (alagsortól-tetőtérig) felújítására, bővítésére került sor és műszerezettsége európai szintre emelkedett. Szakmai szenzáció volt 1998-ban egy sziámi ikerpár sikeres szétválasztása a Gyermekklinikán, amelynek elismeréseként az egészségügyi miniszter a „Pro Sanitate” emlékérmet adományozta Pintér professzornak.

Szívügye volt a Kárpát medencei magyar orvosok, egészségügyi szakdolgozók képzésének, továbbképzésének segítése és így alapította többed magával a Magyar Egészségügyi Társaságot. A Perinatológia Társaságban gyermekgyógyász társelnök volt.

1992-ben Dr. Kószó Péter országgyűlési képviselő felkérésre a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány kuratóriumi elnöke lett. 2020-ig a Szolgálat a dél-magyarországi régióban több mint 25 000 csecsemő életét mentette meg. 80 éves koráig rendszeresen részt vett az életmentő munkában a mentőn ülve is.

2006-ban alapította a Magyar Koraszülött és Újszülött Mentő Alapítványt, amely a magyarországi újszülött-koraszülött mentést fogja össze.

2015-ben nagy álma vált valóra: Szeged belvárosában megnyitotta kapuit az Újszülött Életmentő Szolgálat Tanácsadó és Továbbképző Központja. A Professzor Úr több száz diáknak tartott szemléletes, humorral fűszerezett, lehengerlő előadásokat, amelyek fő célja a fiatalok felvilágosítása volt a koraszülés megelőzésének fontosságáról.

Munkásságát publikációk, tanulmányok sora valamint sok száz előadás jelzi.

Pintér professzor Úr akárhol élt másokat szolgált. Kimagasló szakmai munkáját és példamutató emberségét bizonyítja, hogy három város a díszpolgári címet adományozta neki: Karcag (2001), Szolnok (2009), Szeged (2017). Számos kitüntetés birtokosa és 2014-ben a Magyar Érdemrend Középkeresztjét vehette át.

Megtiszteltetésnek érzem, hogy mellette dogozhattam és láthattam azokban az években azt az elhivatottságot, alázatot, Istenbe vetett hitét, amiből erőt merített. 86 éves koráig naponta bejárt a klinikára, ahol a koraszülött mentés szakmai összefogása mellett fényt vitt oda ahol volt. A folyosón, liftben közlekedve mindig észrevette a hosszú műszak után megfáradt kollégát, a gyermekükért aggódó szülőket, együttérző, vigasztaló szavai erőt adtak; bölcs tanácsai, bátorító mondatai pedig inspiráció sokunk életében, amelyet szeretettel és örök tisztelettel őrzünk.

 

Azzolina-Takács Klára Júlia